Toitumine ei mõjuta aknet ega nahahaigusi !? TÕDE VÕI MÜÜT !?

Toitumine ei mõjuta aknet ega nahahaigusi!

Nii arvas või õigemini ütles üks nahaarst hiljuti mu kliendile.

Ilmselt ei olnud selles väljaütlemises midagi pahatahtlikku, kuid reaalsest elust (ja teaduslike uuringute tulemustest) on see ikka väga kaugel. Luba ma selgitan Sulle, milline on tegelikult toitumise mõju nahale ning mida tähendab soolestiku ja naha tervis. See tuleb pikem lugemine, kuna pean selgitama põhjalikumalt, et see oleks loogiliselt ja lihtsalt mõistetav ka neile, kes ei tööta igapäevaselt naha tervisega. Seda seost selgitab suurepäraselt ka lisatud pilt.

Contribution of gut and skin microbiome to the pathogenesis of AD Under normal

Vaatame kõigepealt, kuidas toitumine mõjutab soolestiku tervist?

Toitumine mängib olulist rolli soolestiku tervise kujundamisel. Soolestikus elavate mikroorganismide kooslus ja nende funktsionaalne aktiivsus sõltuvad suuresti sellest, milliseid toitaineid me tarbime.

Üldiselt võib öelda, et tervislik toitumine toetab soolestiku tervist, vähendades põletikku ja soodustades kasulike bakterite kasvu ja mitmekesisust. See omakorda mõjutab positiivselt üldist tervist ja võib aidata vähendada mitmete haiguste, sealhulgas nahahaiguste, riski.

Aga millised on kõige enam soolestiku tervist kahjustavad toitumise mustrid?

Siin on mõned neist:

Köögiviljade ja puuviljade vähesus toidulaual: See toob kaasa kiudainete puuduse, mis häirib soolestiku mikrobioota tasakaalu ja funktsiooni, põhjustab kõhukinnisust ja muid seedehäireid.

Ülemäärane suhkru ja töödeldud toidu tarbimine: Liigne suhkru ja töödeldud toiduainete tarbimine võib soodustada põletikku soodustavate patogeensete bakterite kasvu. Kõik need mugavustoidud, kiired ampsud, kui kõht on tühi, maiustamine ja ka varjatud suhkur soolastes valmistoitudes on meie soolestiku tervisele äärmiselt kahjuliku toimega. Tekitab põletikku ja rikub ka hormonaalset tasakaalu!

Liigne alkoholitarbimine: Alkohol ärritab soolestiku limaskesta, häirib soolestiku barjääri ja põhjustab põletikulist reaktsiooni. Tekitab põletikku ja rikub ka hormonaalset tasakaalu!

Liigne liha ja loomsete saaduste tarbimine ehk teisisõnu ka ülemäärane rasvade tarbimine: Eriti küllastunud ja transrasvade liigtarvitamine võib soodustada põletikulisi protsesse soolestikus ja mõjutada mikrobioota koostist. Tekitab põletikku!!

Ebapiisav vee tarbimine: Dehüdratsioon võib mõjutada soolestiku liikuvust ja viia seedeprobleemideni nagu kõhukinnisus.

Kiirtoidu ja fabrikaatide, valmistoitude sagedane tarbimine: Kiirtoit on tihtipeale toitainevaene ja kõrge töödeldud süsivesikute ning halva kvaliteediga rasvade sisaldusega, mis võib soolestiku tervist kahjustada. Tekitab põletikku!!

Toiduallergeenide ja talumatuse eiramine: Kui inimese keha reageerib teatud toiduainetele negatiivselt ja neid jätkuvalt tarbitakse, võib see põhjustada pidevat ärritust ja põletikku soolestikus. Tekitab põletikku!!

Monotoonne toitumine: Mitmekesise toidu tarbimise puudumine võib piirata soolestiku mikrobioota mitmekesisust, mis on oluline seedimise ja üldise tervise jaoks.

Toidulisandite ja ravimite liigtarvitamine: Teatud toidulisandid, nagu laksatiivid või liigne probiootikumide tarbimine, ja teatud ravimid, näiteks antibiootikumid, võivad häirida soolestiku mikrobioota tasakaalu.

Soolestiku tervise edendamiseks on oluline järgida tasakaalustatud ja mitmekesist toitumist, mis sisaldab piisavalt kiudaineid, värsket puu- ja köögivilja, piisavalt kvaliteetset valku ja tervislikke rasvu ning piirata kahjulike toitumisharjumuste mõju.

Kahjuks näen, et just need ülaltoodud toitumise mustrid on kinnistunud juba täiesti tavalise toitumisena. Need on normaliseeritud, ehk kui ise püüda teha paremaid valikuid võid hoopis langeda teiste pahameele ohvriks, kes tegelikult ei mõista sellise piiratud toitumise tagajärgi (naha) tervisele.

Missugune on siis soolestiku ja naha tervise omavaheline seos?

Naha mikrobioota ja soolestiku tervise vahel on tihedalt seotud suhe, mida sageli kirjeldatakse kui “gut skin axis”. See suhe või seos põhineb mõlemas piirkonnas asuvate mikroorganismide koostoimel ja nende mõjul üldisele tervisele ja immuunsüsteemile.

Siin on mõned peamised seosed naha mikrobioota ja soolestiku tervise vahel:

❌ Kui soolestiku mikrobioota tasakaal on häiritud (düsbioos) soodustab see põletikuliste tsütokiinide tootmist. Need põletikuvahendajad jõuavad vereringe kaudu nahani, põhjustades või süvendades põletikulisi nahahaigusi nagu rosaatsea ja atoopiline dermatiit.

❌ Soolestiku mikrobioota mõjutab ka soolestiku kaitsebarjääri terviklikkust. Kui soolestiku barjäär on nõrgenenud (nn “lekkiv sool”), põhjustab see tegelikult süsteemset põletikku ja mõjutab seeläbi naha kaitsebarjääri funktsiooni, põhjustades suuremat veekadu, kuivustunnet ehk dehüdratsiooni nahal.

❌ Nahal ja soolestikus elavad mikroorganismid toodavad lühikese ahelaga rasvhappeid (SCFA), mis on olulised mõlema organi tervisele. Need ained aitavad säilitada happelist pH-d ja kaitsebarjääri, mis on oluline nii naha kui ka soolestiku mikroobide tasakaalu jaoks.

❌ Soolestiku mikrobioota on seotud toitainete töötlemise, omastamise ja erinevate metaboliitide tootmisega, mis mõjutab otseselt naha tervist. Näiteks võib soolestiku düsbioos põhjustada lühikese ahelaga rasvhapete (SCFA) tootmise vähenemist, mis omakorda mõjutab naha põletikuliste protsesside reguleerimist.

Tervislik soolestiku mikrobioota ja naha mikrobioota on seega omavahel seotud ja mõjutavad üksteist. See tõstab esile tervisliku toitumise, elustiili ja probiootikumide võimaliku rolli mõlema organi tervise toetamisel ning viitab sellele, et nahahaiguste ravis tuleb alati pöörata tähelepanu ka soolestiku tervisele. Juhul, kui soovid püsivalt oma nahamure korda saada ja ei lepi antibiootikumide pakutava ajutise leevendusega.

Kui tunned et kardinaalseid muutusi oma toitumises teha ei soovi või ei oska, siis on ka mugavustooteid, mis aitavad olukorda leevendada just läbi keha sees põletiku fooni vähendamise ning soolestiku tervise tugevdamise. Aga need ei ole imepillid, mis homseks keha korda teevad. Kuid need aitavad õigele teele kiiremini, kuniks õpid oma elustiilis ja toitumises teadlikumaid valikuid tegema. Mingil hetkel pead lihtsalt tõele otsa vaatama ja seda tegema.

Toitumine, mis on rikas töödeldud toiduainete, suhkru, küllastunud rasvade ja transrasvade poolest, samal ajal kui puudub piisav kogus puuvilju, köögivilju, kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid, lihtsalt süvendab juba tekkima hakanud või tekkinud nahahaigusi. Ebatervislik toitumine suurendab soolestikus põletikulisi protsesse, mis omakorda suurendab naha põletikulisi seisundeid nagu akne, ekseem, psoriaas ja rosaatsea.

Kui tunned, et vajad akne, punetuse, rosaatsea ja pidevalt põletikulise naha korral abi ja konkreetsemaid juhiseid, siis kirjuta julgelt 📩

Kui tunned, et nahamure on olnud juba pikka aega ja ei ole püsivalt nahka korda saanud, siis tule julgelt tasuta konsultatsiooni, et näha, kas minu lähenemine naha paranemisele saab Sind aidata.

📅 ​Broneeri tasuta sobivusvestlus Zoomis​

Püsi särav ✨

Kaia Kardmaa

holistiline nahaspetsialist

📩 ​Kirjuta mulle​

🎁 ​https://naturee.ee/kingitus/​

Liitu tasuta teadliku näohoolduse grupiga

Sinu nahk väärib parimat 🖤 Kõik soovitused on mu enda peal testitud ✨

ITELLA SMARTPOST 2.95€

Tasuta transport tellimustele üle 50€

KIIRE POSTITAMINE

Kõik tooted kohe olemas

100% TURVALINE

Mugav pangalingiga tasumise võimalus