Kas soolestiku tervist võib süüdistada enneaegses vananemises?

Olen seoses oma dermatoloogilise toitumisnõustamise õppimisega uurinud paljusid põnevaid toitumise ja naha heaoluga seotud aspekte. Täna tahan jagada Sinuga ühte minu kirjutatud artiklit, mis puudutab soolestiku tervist ja enneaegset vananemist.

Kas soolestiku tervist võib süüdistada enneaegses vananemises?

Enamik meist on kuulnud ütlust, et tervis tuleb seestpoolt, kuid kas see kehtib ka ilu ja noorusliku välimuse kohta? Vaatame lähemalt.

“Rakkude vananemine on sisemine protsess, mis on hiljuti seostatud soolestiku mikroobide tasakaalu puudumisega. Soolestiku mikrofloora mõjutab rakulist vananemist ja naha kahjustumist läbi soolestiku-naha telje ning mikroobide metaboliitide sekretsiooni.” Nutrients 2021

Igal meie rakul on võime ennast uuendada, kuni kätte jõuab hetk, mil see võime kaob ja rakud jäävad juskui passiivsesse olekusse – nad ei uuene enam, kuid samas ka ei sure. Kui selliseid rakke on meie kehas väike hulk, siis see ei avalda suurt negatiivset mõju ega ole märgatav. Kui sellised ei-ela-ei-sure rakud kuhjuvad, loovad nad kudedes põletikulise keskkonna, sealhulgas ka nahas.

Krooniline põletikuline tase viib naha kvaliteedi langemiseni (kuna normaalselt toimivaid ja pidevalt uuenevaid naharakke on vähem). See omakorda soodustab kortsude enneaegset teket ja naha üha õhemaks ja õrnemaks muutumist.

Uuringud on leidnud, et “Vananevad rakud suudavad mõjutavad end ümbritsevaid rakkusid sarnaselt algatades süsteemse üha enam vananevate rakkude kolooniate tekkimise ja laienemise.” Nature Reviews Neuroscience 2020.

Oma igapäevatöös nahaspetsialistina näen tihti, kuidas kliendid ütlevad, et nende nahk on olnud nooruslik, kuid äkki märkavad nad ebaühtlast nahatooni, hüperpigmentatsiooni ja kortsude teket. Naha kvaliteedi langus ilmneda äkki ja siis soovimatud muutused justkui kuhjuvad. See on seotud eelnevalt mainitud teaduslikult tõestatud leiuga, et rakuline vananemine on talitlushäire, mis suudab nagu nakkus levida tervetele rakkudele.

Siiski on ka lootustandvaid leide, et toitumisega saab tõhusalt toetada rakkude uuenemist ja eluiga.

“Kõrge kiudainesisaldusega dieet, milles on 5% inuliini kestusega 4 nädalat, tõi vananenud hiirtel kaasa muutunud soolestiku mikrofloora. Mudelid näitasid samuti põletikuliste markerite madalamat väljendust ja paranenud põletikuvastast profiili võrreldes madala kiudainesisaldusega dieediga. Need leiud toetavad kõrge fermenteeritava, prebiootilise kiudaine tarbimist vananemisega seotud düsbioosi lahendamisel.” Front. Immunol. 2018

Niisiis, kuidas saame ära kasutada seda leidu naha vananemise aeglustamiseks?

Kõrge kiudainesisaldusega dieedi rakendamine koos erilise prebiootikumiga – inuliiniga, võib olla kasulik vananemisvastane meede. Söö iga päev sigurijuurt, küüslauku, sibulat, porrulauku, sparglit, banaane ja artišokke, kuid ära unusta ka marju, seemneid ja köögivilju, et tagada rakkude elujõuline uuenemine.

Taimne kiudaine on suurepärane, kuna see pakub ka hüdratsiooni aktiivsete antioksüdantidega mahlas. Hüdratsioon on veel üks võti noorusliku ja särava naha saavutamiseks.

Kui tunned, et nahamure on olnud juba pikka aega ja ei ole püsivalt nahka korda saanud, siis tule julgelt tasuta konsultatsiooni, et näha, kas minu lähenemine naha paranemisele saab Sind aidata.

📅 ​Broneeri tasuta sobivusvestlus Zoomis​

Püsi särav ✨

Kaia Kardmaa

holistiline nahaspetsialist

📩 ​Kirjuta mulle​

🎁 ​https://naturee.ee/kingitus/​

Liitu tasuta teadliku näohoolduse grupiga

Sinu nahk väärib parimat 🖤 Kõik soovitused on mu enda peal testitud ✨

ITELLA SMARTPOST 2.95€

Tasuta transport tellimustele üle 50€

KIIRE POSTITAMINE

Kõik tooted kohe olemas

100% TURVALINE

Mugav pangalingiga tasumise võimalus