Menopausi ajal toimub naise kehas mitmeid olulisi muutusi, mis mõjutavad nii hormonaalset tasakaalu kui ka soolestiku mikrobioomi. Need muutused omakorda on seotud nii naha tervise kui ka välimusega.
Teadlased on leidnud, et hästi toimiv ja mitmekesine soolestiku mikrobioom on seotud paljude tervise aspektidega. Keskendun käesolevas artiklis sellele, kuidas soolestiku mikrobioom muutub menopausi ajal ja kuidas see võib mõjutada ka erinevate (naha)haiguste riski ja sümptomeid selle erilise ülemineku ajal.
Kuna menopausi on vähe uuritud ja soolestiku mikrobioomi teaduslikud avastused on alles lapsekingades, on seni leitud tõendid killustatud.
Sinu mikrobioom ajas
Elu jooksul soolestiku mikrobioom muutub. Üks suurimaid muutusi toimub väga noores eas, kui toimub üleminek piimalt tahkele toidule. Hiljem, puberteedieas, toimub teine märkimisväärne muutus. Sel ajal muutub naiste (kuid mitte meeste) soolestiku mikrobioom rohkem “täiskasvanulikuks”.
Eksperdid usuvad, et neid muutusi ajendavad naissuguhormoonid, mis kujundavad kogu elu jooksul Sinu kui naise soolestiku mikrobioomi. Meeste ja naiste hormonaalsed erinevused võivad aidata selgitada erinevusi meeste ja naiste soolestiku mikrobioomides täiskasvanueas.
Kui jõuad menopausi – üks aasta pärast viimast menstruatsiooni – on sinu munasarjad lõpetanud suguhormoonide, sealhulgas progesterooni ja östrogeeni, tootmise. Kuna suguhormoonid mõjutavad sinu soolestikubaktereid ja hormoonide tasemed muutuvad, on loogiline, et sellel ajal võivad ka soolestiku mikrobioomis toimuda muutused.
Soolestiku mikrobioomi muutused menopausi ajal
Menopausi ajal langeb östrogeeni ja progesterooni tase, mis mõjutab soolestiku mikrobioomi koostist ja mitmekesisust.
Uuringud on näidanud, et östrogeen mõjutab positiivselt teatud soolestiku bakterite kasvu, mis on olulised seedetrakti tervise ja üldise heaolu jaoks (University of Technology Sydney).
Östrogeeni vähenemine on seotud paljude menopausiga seotud sümptomitega, sealhulgas kuumahoogude, öise higistamise, tupekuivuse ja meeleolu muutustega. See suurendab ka teatud terviseseisundite, nagu südamehaigused ja osteoporoos, riski.
Menopausi ülemineku ajal ja pärast seda on võimalik ka hormoonasendusravi, mis tõstab suguhormoonide taset ja võib aidata vähendada üleminekuea sümptomeid ja kaasuvate haiguste riski.
Kuidas soolestikubakterid mõjutavad suguhormoonide taset?
Nagu juba mainitud, suguhormoonid mõjutavad soolestiku mikrobioomi koostist.
Kuid suhe soolestikubakterite ja hormoonide vahel on vastastikune – soolestikubakterid mõjutavad ka hormoonide hulka veres. Selle mõistmiseks peame süüvima detailidesse.
Peamised östrogeenid on östroon, östriool ja östradiool. Kui need jõuavad maksa, metaboliseeritakse need. Selle protsessi käigus seotakse need pöördumatult teiste ühenditega, mis tähendab, et nad ei saa mõjutada keha rakke ja kudesid nii, nagu nad tavaliselt teeksid. Kui need hormoonid on nö seotud, saadetakse need soolestikku ja need erituvad väljaheitega, st maks eemaldab need vereringest.
Kuid soolestikus suudavad mõned bakterid ka “taaskasutada” östrogeene. Need bakterid saavad östrogeenid ühenditest vabastada, võimaldades neil uuesti vereringesse siseneda. Sama kehtib ka teiste hormoonide, sealhulgas progesterooni ja androgeenide (nagu testosteroon) kohta.
Seega näib, et hormoonid aitavad toita teatud soolestikubakterite liike ja vastutasuks aitavad soolestikubakterid hormoonidel tagasi vereringesse pääseda ja kehal neid uuesti “kasutada”.
Huvitavad Uuringud
Kuigi uuringuid soolestiku mikrobioomi ja hormoonide tasemete vahel on vähe, on mõned neist andnud huvitavaid tulemusi.
Näiteks Austrias läbi viidud väikeses, hoolikalt planeeritud uuringus osales 16 naist, kes kasutasid hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid, mis vähendavad östradiooli ja progesterooni taset. Teadlased leidsid, et nende hormoonide madalam tase oli seotud soolestiku mikrobioomi mitmekesisuse vähenemisega.
Menopausi eelsed ja menopausi aegsed hormonaalsed muutused võivad viia järgmiste muutusteni:
- Mikrobioomi mitmekesisuse vähenemine: Östrogeeni taseme langus vähendab soolestiku mikrobioomi mitmekesisust, mis omakorda võib nõrgestab soolestiku barjäärifunktsiooni ja suurendab põletikku.
- Kahjulike bakterite ülekaal: Hormonaalsed kõikumised soodustab kahjulike bakterite kasvu, mis põhjustab omakorda seedetrakti probleeme ja suurendab ka põletikku kogu kehas.
- Lekkiva soolestiku sündroomi risk: Soolestiku mikrobioomi tasakaalustamatus võib viia suurenenud soolestiku läbilaskvuse ehk lekkiva soolestiku sündroomi tekkeni, kus seedimata toiduosakesed, mikroobid ja toksiinid pääsevad vereringesse, põhjustades põletikulisi reaktsioone.
Kuidas see mõjutab naha tervist?
Soolestiku tervis ja mikrobioomi tasakaal mängivad olulist rolli naha tervises. Menopausi ajal võivad hormonaalsed muutused ja soolestiku mikrobioomi muutused mõjutada nahka järgmiselt:
- Põletik ja ärritus: Soolestiku mikrobioomi tasakaalustamatus ja suurenenud põletik on seotud nahaärrituste ja põletikuliste nahahaigustega nagu akne, rosaatsea ja ekseemid.
- Naha niiskustasakaalu halvenemine: Östrogeeni taseme langus vähendab naha niiskust ja elastsust, muutes naha kuivemaks ja tundlikumaks.
- Naha barjääri funktsiooni nõrgenemine: Lekkiv soolestik nõrgestab naha kaitsebarjääri ifunktsiooni, muutes naha vastuvõtlikumaks välistele ärritajatele ja infektsioonidele.
Mis toimub menopausi ajal hormoonide ja soolestikuga?
Üldiselt viitavad tõendid sellele, et hormoonide ja soolestiku bakterite vahel on justkui kahesuunaline suhtlus või isegi koostöö: kõrgem östrogeeni ja progesterooni tase suurendab soolestikubakterite mitmekesisust, pakkudes neile toitu.
Samal ajal tähendab suurem soolestikubakterite mitmekesisus seda, et rohkem olulisi hormoone taaskasutatakse ja saadetakse tagasi vereringesse.
Menopausi tõttu on naistel östrogeeni ja progesterooni tase väga madal.
Seega võib soolestikubakterite poolt toimuv hormoonide “taaskasutamine” mängida veelgi suuremat rolli nende hormoonide tasemel veres.
Lisaks on ka muid viise, kuidas suguhormoonid ja soolestikubakterid võivad omavahel suhelda.
Mis on translokatsioon?
Terve ja elujõuline bakterite populatsioon soolestikus on tervise jaoks võtmetähtsusega. Siiski, kui need mikroobid või nende toodetud kemikaalid jõuavad vereringesse, võib see olla hoopis kahjuliku mõjuga.
Seda nimetatakse translokatsiooniks – ehk lekkiva soolestiku kaudu jõuab vereringesse suur hulk mikroskoopilisi aineid või mikroobe, mis seal sugugi liikvel ei peaks olema.
Selle vältimiseks on soolestikul tegelikult kaitsebarjäär – õhuke kiht spetsiaalseid rakke, mis vooderdavad soolestikku. Kuid pidev põletikuline toitumise foon kahjustab soolestiku kaitsevõimet, võimaldades soolestikus asuvatel bakteritel, toiduosakestel ja mikroobidel vereringesse rääseda, mis omakorda on seotud erinevate ärrituste ja põletikuliste reaktsioonidega nii nahal kui ka sügavamal kehas.
Uuringutega on leitud mõningaid tõendeid, et suguhormoonid aitavad tugevdada soolestikku kaitsebarjääri. Näiteks näitas laboriuuring, et östradiool kaitseb sooleepiteeli lima tootvaid rakke kahjustuste eest. Lisaks leidsid rotte ja inimkudesid kasutavad uuringud, et östrogeeniretseptorite aktiveerimine aitas vähendada translokatsiooni ehk siis lekkivat soolestikku.
Samuti leidis üks uuring rasedate osalejatega, et progesteroon muutis nende soolestiku vähem “lekkivaks”.
Otseseid tõendeid selle kohta, et menopaus on seotud soolestiku barjääri terviklikkusega, on vähe. Kuid mõned uuringud siiski viitavad sellele, et mikroobide translokatsioon ehk siis soolestiku lekkimine toimub menopausi ajal sagedamini.
2022. aasta novembris avaldasid teadlased ühe suurima seni tehtud uuringu, et uurida just soolestiku baktereid menopausi ajal.
Uuringus osales üle 1000 naise. Teadlased leidsid, et menopausi järgselt oli naistel suurenenud põletikuga ja rasvumisega seotud bakterite tase.
Seni kogutud tõendid viitavad sellele, et menopaus mõjutab oluliselt Sinu soolestiku mikrobioomi.
Kuigi hormoonid näivad mängivat otsest rolli nendes muutustes, võivad olulised olla ka teised tegurid. Näiteks mõjutab progesteroon immuunsüsteemi ja toidu liikumise kiirust soolestikus. Vähenenud progesterooni taseme korral võivad muutused immuunsüsteemis ja soolestiku läbikäivus mängida rolli soolestiku mikrobioomi muutustes.
Kuidas siis parandada soolestiku ja naha tervist menopausi eelselt ja ka hiljem?
Soolestiku ja naha tervise parandamiseks menopausi ajal on mitmeid strateegiaid:
- Põletikuvastane toitumine: Tarbi rohkelt taimseid toitusid, mis sisaldavad kiudaineid, antioksüdante ja kindlasti tuleb jälgida asendamatute rasvhapete tasakaalu, mis aitavad vähendada põletikku ja toetada soolestiku tervist.
- Pro- ja prebiootikumid: Pro- ja prebiootikumide tarbimine aitab taastada soolestiku mikrobioomi tasakaalu ja parandada soolestiku barjäärifunktsiooni.
- Tervislikud eluviisid: Regulaarne füüsiline aktiivsus, piisav uni ja stressijuhtimise metodid nagu meditatsioon ja jooga võivad aidata säilitada nii soolestiku kui ka naha tervist.
Kokkuvõttes on oluline mõista, et menopausi ajal toimuvad hormonaalsed muutused mõjutavad nii soolestiku mikrobioomi kui ka naha tervist. Terviklik lähenemine, mis hõlmab õiget toitumist, elustiili ja vajadusel ka meditsiinilist sekkumist, võib aidata säilitada naha tervist ja üldist heaolu menopausi ajal.
Soolestik ja nahk on tihedalt seotud, mistõttu soolestiku mikrobioomi muutused otseselt seotud nahaseisundiga. Menopausi ajal toimuvad hormonaalsed muutused omakorda mõjutavad soolestiku mikrobioomi tasakaalu, mis omakorda võib põhjustada nahaprobleeme.
- Hormoonaalse tasakaalu ja soolestiku mikrobioomi muutused vähendavad naha niiskustasakaalu, muutes naha kuivemaks ja tundlikumaks, kiirendades vananemisilmingute süvenemist.
- Soolestiku mikrobioomi tasakaalustamatus on seotud ka süsteemse põletikuga, mis võib süvendada naha põletikulisi seisundeid nagu akne, ekseem ja rosaatsea.
- Menopausi ajal suureneb lekkiva soolestiku sündroomi risk, kus soolestiku barjäär muutub läbilaskvamaks. See võimaldab toksiinidel ja bakteritel siseneda vereringesse, põhjustades nahaärritust ja põletikku.
Kui tunned, et hormonaalsete muutustega on kaasnenud ka ebameeldivad muutused nahal või varem vaevumärgatav nahamure on muutunud silmatorkavaks probleemiks, siis võta minuga julgelt ühendust.
Esmane veebikonsultatsioon on tasuta.
📅 Broneeri tasuta konsultatsioon Zoomis
Kaia Kardmaa
holistiline nahaspetsialist
Liitu tasuta teadliku näohoolduse grupiga
Sinu nahk väärib parimat 🖤 Kõik soovitused on mu enda peal testitud ✨
Põhjalikumalt saad soolestiku mikrobioota, menopausi eelse ja järgse aja kohta teaduslikest allikatest lisainfot uurida siit:
- Chronic inflammation. StatPearls. (2022). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493173/
- Combined hormonal contraceptives are associated with minor changes in composition and diversity in gut microbiota of healthy women. Environmental Microbiology. (2021). https://ami-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1462-2920.15517
- Differences in gut microbiota associated with age, sex, and stool consistency in healthy Japanese subjects. Journal of Gastroenterology. (2018). https://link.springer.com/article/10.1007/s00535-018-1488-5
- Efficacy of phytoestrogens for menopausal symptoms: A meta-analysis and systematic review. Climacteric. (2015). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4389700/
- Equol decreases hot flashes in postmenopausal women: A systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials. Journal of Medicinal Food. (2019). https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30592686/
- Estrogen modulates intestinal mucus physiochemical properties and protects against oxidant injury. Trauma and Acute Care Surgery. (2015). https://journals.lww.com/jtrauma/Abstract/2015/01000/Estrogen_modulates_intestinal_mucus_physiochemical.12.aspx
- Estrogen receptor-beta signaling modulates epithelial barrier function. Gastrointestinal and Liver Physiology. (2011). https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/ajpgi.00274.2010
- Estrogen therapy for osteoporosis in the modern era. Osteoporosis International. (2018). https://link.springer.com/article/10.1007/s00198-018-4414-z
- Gut microbiome composition in obese and non-obese persons: A systematic review and meta-analysis. Nutrients. (2021). https://www.mdpi.com/2072-6643/14/1/12
- Gut microbiota develop towards an adult profile in a sex-specific manner during puberty. Scientific Reports. (2021). https://www.nature.com/articles/s41598-021-02375-z
- Gut microbiota link dietary fiber intake and short-chain fatty acid metabolism with eating behavior. Translational Psychiatry. (2021). https://www.nature.com/articles/s41398-021-01620-3
- Gut permeability, inflammation, and bone density across the menopause transition. JCI Insight. (2020). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7098720/
- Hormone replacement therapy reverses gut microbiome and serum metabolome alterations in premature ovarian insufficiency. Frontiers in Endocrinology. (2021). https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fendo.2021.794496/full
- Menopause is associated with postprandial metabolism, metabolic health and lifestyle: The ZOE PREDICT study. eBioMedicine. (2022). https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352396422004856
- Menopause transition and cardiovascular disease risk: Implications for timing of early prevention: A scientific statement from the American Heart Association. Circulation. (2020). https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIR.0000000000000912
- Progesterone decreases gut permeability through upregulating occludin expression in primary human gut tissues and Caco-2 cells. Scientific Reports. (2019). https://www.nature.com/articles/s41598-019-44448-0
- Role of the microbiome in regulating bone metabolism and susceptibility to osteoporosis. Calcified Tissue International. (2021). https://link.springer.com/article/10.1007/s00223-021-00924-2
- Spotlight on the gut microbiome in menopause: Current insights. International Journal of Women’s Health. (2022). https://www.tandfonline.com/doi/full/10.2147/IJWH.S340491
- Temporal development of the gut microbiome in early childhood from the TEDDY study. Nature. (2018). https://www.nature.com/articles/s41586-018-0617-x
- The gut microbiota is a major regulator of androgen metabolism in intestinal contents. Endocrinology and Metabolism. (2019). https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/ajpendo.00338.2019
- The intestinal microbiome and estrogen receptor–positive female breast cancer. Journal of the National Cancer Institute. (2016). https://academic.oup.com/jnci/article/108/8/djw029/2457487