Mis toimub punetava ja ketendava naha sees?

Punetav ja ketendav nahk võib olla märk mitmest nahaseisundist, mille põhjused ja mehhanismid võivad erineda. Selliste sümptomite taga on põletikuline protsess ja naha kaitsebarjääri kahjustus.

Tahan sinuni tuua ülevaate peamistest protsessidest, mis võivad toimuda punetava ja ketendava naha sees:

🔴 Põletik! Punetus on tavaliselt põletiku tunnus, mis tähendab, et keha reageerib mingile ärritajale või infektsioonile. Põletikulise vastuse käigus vabastavad keha immuunsüsteemi rakud põletikulisi vahendajaid (näiteks tsütokiinid ja prostaglandiinid), mis põhjustavad veresoonte laienemist ja verevoolu suurenemist kahjustatud piirkonda, põhjustades naha punetust ja soojust.

🔴 Naha kaitsebarjääri kahjustus! Nahk toimib kaitsebarjäärina, kaitstes keha väliste ärritajate ja mikroorganismide eest. Ketendus võib olla märk sellest, et nahka kaitsev funktsioon on kahjustunud, mis võib olla tingitud nii kuivusest, dehüdratsioonist või teatud nahahaigustest nagu ekseem, dermatiit või psoriaas. Kui naha ülemine kiht (stratum corneum) on kahjustunud, siis on kahjustatud ka naha kaitsevõime, mis omakorda võib põhjustada vee kadu ja muuta naha ketendavaks ja ärritunuks. Veidi nagu suletud ring, kas pole?

🔴 Nakkus! Teatud nahainfektsioonid, nagu näiteks seeninfektsioonid, võivad samuti põhjustada naha punetust ja ketendust. Nakkusetekitajad kahjustavad naha pinda ja põhjustavad põletikulist reaktsiooni.

🔴 Autoimmuunprotsessid! Mõned nahahaigused, nagu psoriaas, on autoimmuunse päritoluga, kus immuunsüsteem ründab ekslikult keha enda rakke, põhjustades põletikku, punetust ja naharakkude kiirenenud uuenemist, mis omakorda viib ketenduse tekkeni.

🔴 Allergiline reaktsioon! Kontaktdermatiit on veel üks põhjus, miks nahk võib muutuda punetavaks ja ketendavaks. See tekib siis, kui nahk puutub kokku ärritava ainega (kontaktärritus) või ainega, mille suhtes inimesel on allergia (allergiline kontaktdermatiit), põhjustades põletikulist reaktsiooni.

Punetava ja ketendava naha korral on oluline reageerida kohe ja leida põhjustaja, miks on nahk selline, et toetada naha loomuliku kaitsebarjääri taastumist ja vähendada põletikku. Kui tegeliku põhjusega ei tegele, siis on see justkui pea liiva alla peitmine..

Üldiselt ei ole ka üleöö toimivaid lahendusi, vaid tuleb vaikselt hakkama tuvastama erinevaid triggereid ja oma ellu tooma neid asju, mis lahenduse poole aitavad liikuda.

Kirjuta julgelt, kui oled hädas pikaajalise punetuse ja ketendusega 📩

Kui tunned, et nahamure on olnud juba pikka aega ja ei ole püsivalt nahka korda saanud, siis tule julgelt tasuta konsultatsiooni, et näha, kas minu lähenemine naha paranemisele saab Sind aidata.

📅 ​Broneeri tasuta sobivusvestlus Zoomis​

Püsi särav ✨

Kaia Kardmaa

holistiline nahaspetsialist

📩 ​Kirjuta mulle​

🎁 ​https://naturee.ee/kingitus/​

Liitu tasuta teadliku näohoolduse grupiga

Sinu nahk väärib parimat 🖤 Kõik soovitused on mu enda peal testitud ✨

ITELLA SMARTPOST 2.95€

Tasuta transport tellimustele üle 50€

KIIRE POSTITAMINE

Kõik tooted kohe olemas

100% TURVALINE

Mugav pangalingiga tasumise võimalus